ZIMMERIT

napisał Tomasz Bajer

www.professionalmodelPodczas działań wojennych dużo niemieckich czołgów było niszczonych za pomocą min magnetycznych które przytwierdzały się do pancerza i rozrywały go niszcząc czołg . Niemiec uczeni aby zmniejszyć straty wymyślili niejaki "zimmerit" rodzaj masy gipsowej nakładanej na pancerz , podstawową zaletą masy było to że powodowała zmniejszenie przyczepności min na skutek izolacji elementów metalowych ,dodatkowo była nakładana nieregularnie aby zmniejszyć przyczepność.

Aby wykonać zimmerit na modelu można wykorzystać gotowe elementy żywiczne lub fototrawione ale są one niestety dosyć drogie więc siedząc ta i myśląc wymyśliłem sposób imitowania zimmeritu za pomocą wypalania go w pancerzu .Oto krótki przewodnik jak to w prosty i łatwy sposób wykonać . Do wykonania zimmeritu będą nam potrzebę: Kilka większych i mniejszych śrubokręcików płaskich (owiniete taśmą izolacyją aby się nie poparzyć). Miniaturowy palnik lub zapalniczka żarowa
Rozgrzewamy śrubokręcik nad gazem a następnie delikatnie wypalamy w plastiku rowki.
Taki jest efekt końcowy przed malowaniem.
Na zdjęciu widać też zaznaczony czarną linia obrys uderzenia rykoszetu kuli który uszkodził powierzchnie i zerwał cześć zimmeritu.